Borba protiv ovisnosti o pušenju
 

Počinje se vrlo rano

Jedna legenda iz knjige Abraham kaže da je na mjestu gdje je pljunula zmija,  izrasla prekrasna biljka duhan. Isprva su joj se ljudi divili, no kad su je probali, shvatili su koliko je opasna jer se nisu mogli odviknuti od nje. Slično se danas događa i s mladima.

 

– Djeca uglavnom počnu pušiti iz znatiželje ili da bi bili važni pred vršnjacima, no zbog  sastava cigarete, prvenstveno zbog nikotina, vrlo brzo postaju ovisnici – tvrdi liječnica Ivana Anđelić-Ištvanović. Stoga se već niz godina u Mjesecu borbe protiv ovisnosti (15. studenoga –  15. prosinca) u našoj školi provode radionice za učenike šestih razreda kojima je cilj upoznati učenike s posljedicama pušenja i uzimanja drugih opojnih sredstava.

–  U današnje vrijeme počinje se pušiti vrlo rano – istaknula je dr. Anđelić-Ištvanović, što potvrđuje činjenica da je u našoj  školi, prema anketi koju su u školskoj godini 2010./2011. provele pedagoginja Branka Lazor i socijalna radnica Elvira Kiš-Miklečić, 25,7% djece probalo pušiti. Umirujuće je da nitko od djece ne puši svakodnevno (ako vjerujemo da su bili iskreni u odgovorima).

–  Nikotin djeluje na receptore u mozgu, stoga pušačima cigareta vrlo brzo treba za normalno funkcioniranje. Pušačima  zapravo nije lako pomoći. Bez razvijene svijesti o štetnosti pušenja i želje ovisnika da se te loše navike riješi, ne može se  pomoći pušačima –  objasnila je dr. Anđelić-Ištvanović. Još je teže, čini se, kad ankete pokazuju da puši 60,3% roditelja pa djeca imaju loše uzore.

Pušenje je glavni rizični čimbenik za razvoj raka bronha i pluća, grkljana, ždrijela, usne šupljine, jednjaka, bubrega i gušterače, a neki oblici leukemije češći su kod osoba koje puše.

–  U odvikavanju od pušenja pomaže radna i sportska aktivnost te promjena prehrambenih navika –  zaključila je dr. Anđelić-Ištvanović.

 

Napisao: Vlaho-Josip Štironja, 6. b