TERENSKA NASTAVA IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI
Dan ispunjen učenjem i zabavom

napisao Izvor Osmodec Urednik

Dan ispunjen učenjem i zabavom

Polaznici literarne, novinarske i glagoljaške skupine bili su 15. veljače na terenskoj nastavi u Zagrebu. Posjetili su izložbu glagoljičkih radova u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu, Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, Hrvatski školski muzej i kino

Fotografiranje uz rad nastao na Otvorenim vratima zagrebačke glagoljaške riznice.

U Nadbiskupskom pastoralnom institutu u Zagrebu otvorena je 15. veljače izložba Az buki vidi glagole – Ja slova znajući govorim. Izloženi su učenički radovi nastali na kreativnim radionicama u projektu Otvorena vrata zagrebačke glagoljaške riznice, koji se održao u listopadu prošle godine. U projektu su sudjelovali i Križevački glagoljaši, a majica koju je glagoljičkim slovima oslikala naša učenica Emina Mikulec odabrana je za zagrebački suvenir. Zato su na otvorenje izložbe išli učenici naše škole koji polaze novinarsku, literarnu i glagoljašku družinu.

Program je osmislila i vodila organizatorica projekta Otvorenih vrata, profesorica Biserka Draganić iz OŠ Frana Krste Frankopana i pročelnica Odjela za glagoljaštvo pri Matici hrvatskoj. Prisutne su pozdravili i ravnatelj Instituta dr. sc. Josip Šimunović i ravnateljica OŠ Frana Krste Frankopana profesorica Jadranka Bjelica.

U glazbenom dijelu programa nastupili su učenici Pal Horvath, Martin Decker i Veronika Majer iz OŠ Ivana Gorana Kovačića, Katarina Vuzem iz OŠ Frana Krste Frankopana i vokalna skupina Hrvatske ružice iz Ženske opće gimnazije Družbe sestara milosrdnica iz Zagreba pod vodstvom profesorice Kristine Repar, predsjednice Društva prijatelja glagoljice iz Zagreba.

Izložba će biti otvorena do 15. ožujka 2018.

Otvaranje izložbe
Biserka Draganić, prof.
Biserka Draganić, prof.
Hrvatske ružice
dr. sc. Josip Šimunović
Pal Horvath i Martin Decker
Jadranka Bjelica, prof.
Veronika Majer
Eminina majica (desno)

U dodiru s knjigama starima više od 400 godina

U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti razgledali su najstarije rukopisne i tiskane knjige. Imali su priliku uživo vidjeti original Misala po zakonu rimskoga dvora, prve hrvatske tiskane knjige iz 1483. te knjige iz senjske i riječke tiskare tiskane u 16. stoljeću. Osim originalnih primjeraka knjiga mogli su listati i veći broj pretisaka starih knjiga.

Vidjeli su i pretisak najljepše rukopisne hrvatske knjige iz 15. stoljeća – Hrvojeva misala. Knjiga je tijekom turskih osvajanja ukradena i odnesena u Tursku, gdje se nalazi i danas. Njezina je vrijednost neprocjenjiva jer je optočena draguljima, a slike u njoj ukrašene listićima zlata. Zadivila su ih rukom pisana slova, koja su sva iste veličine i oblika, kao da su otisnuta na računalu, što pokazuje veliku strpljivost i vještinu koju su imali nekadašnji pisari.

– Neke su knjige u lošemu stanju, rubove su im izjeli kukci i crvi, te čekaju restauraciju. Restauracija knjiga je težak i skup posao. Knjiga se najprije razveže, zatim se stranice u posebnim otopinama peru i čiste, nakon toga se s obje strane svakoga lista stavi tanki kineski papir. Na kraju se knjiga opet uveže, ako je potrebno naprave se nove korice. – ispričala je profesorica Tamara Runjak, voditeljica Zbirke starih i rijetkih knjiga.

Originalne knjige iz 15. i 16. stoljeća
Originalne knjige iz 15. i 16. stoljeća
Originalne knjige iz 15. i 16. stoljeća
Misal po zakonu rimskoga dvora
Stari katalog knjižnice HAZU-a
Hrvojev misal
Hrvojev misal
Stare novine
U dvorištu HAZU-a
Bašćanska ploča

Kako je škola izgledala nekada

Treće odredište koje su posjetili bio je Hrvatski školski muzej, u kojemu su vidjeli kako su nekad davno izgledale učionice te knjige i ostala sredstva kojima su se koristili učenici i učiteljice.

Bili su na radionici kaligrafije. Dobili su uniforme kako se ne bi uprljali i sjeli u niske, starinske klupe s rupom za tintarnicu i mjestom gdje se drži pero. Učili su pisati slova povlačeći tanke i debele linije, zatim su sklapali riječi pa rečenice, a na kraju su riješili nekoliko zagonetaka.

– Kaligrafija je bila namijenjena dešnjacima jer bi se tinta razmazala kad bi se pisalo lijevom rukom. Ljevacima bi prije stotinu godina zavezali lijevu ruku na leđa i tjerali ih da pišu desnom rukom. Za neposlušne tu je bila šiba, a najveća je kazna bilo klečanje na kukuruzu. – ispričala je voditeljica kaligrafske radionice Ivana Dumbović Žužić. Iako se učenicima svidjelo pisati kaligrafiju, zaključili su kako su sretni što današnja škola nije tako stroga kao nekada.

Osim poučnoga dijela izleta, bio je tu i zabavni dio – učenici su u kinu pogledali film Čudo, koji preporučuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Nekadašnja učionica
Nekadašnja učionica
Pribor za pisanje
Nastavna pomagala
Učenje o svilarstvu
Pred gombaonicom, nekadašnjom sporskom dvoranom
Kraj fotografije križevačkog Gospodarskog učilišta
Uz lutku nekadašnje učiteljice
Muški ručni rad (slöjd)
Pariška soba, radovi kojima se školstvo Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije predstavilo na Svjetskoj izložbi u Parizu 1900.
Radna soba književnika Mate Lovraka
Radionica kaligrafije
Radionica kaligrafije
Radionica kaligrafije
Kino
Tekst: Dunja Rebić, 4. r.
Fotografije: MVR

Povezani članci