7. 2. 2013.


GOSTOVANJE U FRANCUSKOJ

Križevački glazbenici nastupali u Avignonu

Krajem siječnja učenici Glazbene škole Alberta Štrige, od kojih su ujedno neki i učenici naše škole, gostovali su u francuskom gradu Avignonu

 
Križevački gitaristički kvintet (Karlo, Dora, Marija, Luka i Jakov) s prof. Tamarom Perc

Putovanje gitarista i tamburaša Glazbene škole Alberta Štrige započelo je u utorak 22. siječnja. Odredište nam je bio francuski grad Avignon, u koji nas je na tamošnji gitaristički festival pozvala profesorica Ines Martinez, gitaristica rodom iz Križevaca. Putovali smo autobusom kroz snježne šume susjedne nam Slovenije i preko blistave talijanske rijeke Pad. Mora se priznati da nismo mnogo toga vidjeli jer smo veći dio puta prespavali.

Po dolasku smo išli u razgledavanje grada koji se nalazi u Provansi, u južnoj Francuskoj, i ima oko 95 tisuća stanovnika. Posjetili smo avinjonsku najvažniju znamenitost – papinsku palaču.

Naime, Avignon je grad u kojem su od 1309. do 1408. godine stolovali pape. Ondje su izgradili Papinsku palaču za čiju je gradnju trebalo punih 29 godina (od 1335. do 1364. godine). Zgrada je građena u gotičkom stilu, s vrlo debelim zidovima. Iz te je palače vladalo sedam papa i dvojica protupapa, i to zato što je francuski kralj Filip IV. Lijepi nagovorio papu Klementa V. da sjedište premjesti u Avignon. Kada je na vlast došao papa Grgur XI., sjedište Rimokatoličke crkve vratio je u Rim, dok u Avigonu izabiru protupapu Klementa VII. Slijedilo je razdoblje sukoba s istodobno izabranim papama u Avignonu i Rimu.

Pred Papinskom palačom

U staroj avignonskoj jezgri, koja je od 1995. g. pod zaštitom UNESCO-a, nalazi se i djelomice očuvan most Saint Bénezet iz 7. st. Most se nalazi na rijeci Rhoni i nekoć je imao 19 lukova dugih 900 metara, ali zbog jakih struja Rhone polovica se mosta srušila. Povezan je sa zidinama koje su i danas u odličnom stanju.

 

Avignon je poznat i po slikarskoj školi (slikarstvo, kiparstvo i druge umjetnosti zaživjele su tijekom vladavine papa u tom mjestu, a kasnije postaje centar umjetnosti) i festivalima kojih tijekom godine ima mnoštvo (npr. kazališni festival, festival modernog plesa, provansalski festival i drugi).

Iste je večeri moj kvintet pod vodstvom profesorice Tamare Perc (Marija Selak, Jakov Cetl, Karlo Orejaš, Luka Knapić i ja) nastupao u dvorani konzervatorija Conservatoire du Grand Avignon. To je stručna glazbena škola, koja se od naše glazbene škole razlikuje po tome što se tamo mogu školovati odrasli ljudi i što je muziciranje u njemu većinom na slabijoj razini od naše.

Nastup kvinteta na gitarističkom festivalu

Osim nas, sljedeće večeri nastupio je i komorni sastav tambura naše glazbene škole pod vodstvom profesora Igora Kudeljnjaka. Tamburaši su svojim vrhunskim nastupom oduševili publiku. Također smo imali priliku slušati i avignonske glazbenike jer je u sklopu festivala svake večeri bio organiziran nastup nekog gitarista ili sastava.

Slobodno vrijeme, kojeg smo imali vrlo malo, iskoristili smo za šetnju po Avignonu. Zavirili smo u trgovine u potrazi za suvenirima i poklonima, a tamburaši su na ulici i zasvirali. Spomenut ću i gledanje rukometne utakmice između Hrvatske i Francuske, za vrijeme kojeg smo zdušno navijali.

Naš boravak u Avignonu završili smo slušajući koncert i nakon petnaestak sati vožnje u nedjelju smo stigli kući.

 

 

 

Tekst: Dora Rebić, 6. a
Fotografije: Tamara Perc, Igor Kudeljnjak

 

 

 

 

YoWindow.com Forecast by yr.no
 

VIŠE IZ ISTE RUBRIKE


Pogledali jedinstvenu Klovićevu izložbu minijatura i film Pet legendi
Pod praznicima se počastili izložbom i filmom
Selo u kojem ima više roda nego stanovnika
S katedralnim zborom u Ukrajini
Na izletu 5. e i 6. a učili i zabavljali se
Proučavali mitologiju na Učki
Glagoljica u Povijesnom muzeju

 

 

IMPRESSUM

NATJECANJA

ŽIVIMO DOBROTU